Masters Of Rock 2014 - areál R. Jelínka, Vizovice (10. - 13. 7. 2014)

19. července 2014 v 22:48 | Sharrie |  Reporty
Tak a je to za námi. Další ročník Masters Of Rock utekl jako voda, a teď je na čase shrnout několik těch okamžiků, které se letos ve vizovické kotlině udály. Již tradičně jsme se tu mohli setkat s pestrou škálou kapel z různých koutů světa. Hlavními hvězdami byli určitě američtí Dream Theater, neměčtí Helloween, zástupci "Big Four" - Anthrax, Sebastian Bach, Sabaton, Airbourne, Unisonic, Arch Enemy v čele s novou zpěvačkou, Eluveitie a tak by se dalo pokračovat do nekonečna. Fanoušků se sjelo oproti loňskému ročníku o něco více a znovu vytvořili skvělou atmosféru, kterou si zaručeně Vizovice a kapely zaslouží. Počasí festivalu sice přálo až poslední dva dny, ale ani tak se návštěvníci nedali odradit a déšť s rozbahněnou loukou nějak přežili s kelímky v pivních stanech. Zkrátka a dobře. Opět se bylo letos na co koukat.
Novinkou na Masters se staly speciální buňky, kde si návštěvník mohl vyměnit svou vstupenku za pásku, což umožnilo rychlejší vstup do areálu a méně práce pro security. Ty na rozdíl od jiných ročníků svou práci odváděli neuvěřitelně laickým způsobem. Při průchodu vstupem mi nekontrolovali pásku, do tašky mi nahlíželi také jen letmo a já se nestačila divit. A tak se ptám, co kdybych nebyla redaktor, ale nějaký jiný člověk, který by se chtěl zadarmo dostat na festival, anebo bych pronášela cokoliv, co by mohlo ohrozit ostatní lidi? S tímto přístupem by mi to asi prošlo. Nicméně tleskám za buňky s páskami, ty jsou opravdu dobrou věcí a slečny sedící uvnitř, byly příjemné.

10. 7. - ČTVRTEK

První kapelou, která zahájila festival na Ronie James Dio stage, byli čeští Kreyson. Ti s sebou přivezli album "Návrat krále". Podium pro ně bylo připravené přesně podle poslední desky a to v podobě anděla, který působil poněkud tuctově a kýčovitě. Kreyson ale čekal nadšený dav fanoušků, který pištěl, hvízdal a přesně se pohyboval do tónů hudby této legendy. Ke konci svého vystoupení převzala kapela dokonce zlatou desku.

Následovali rakouští symfonici Serenity. Několik členů tvořící tuto kapelu, jsou také součástí sesterské sestavy Visions Of Atlantis, která vystoupila v sobotu v odpoledních hodinách. Kapela šlapala jako hodinky a fanoušky si získala hned při intru, kdy se z playbacku ozvala úvodní znělka seriálu Game Of Thrones. Zpěvák Georg Neuhauser několikrát zapěl společně s Clementine Delauney, jejichž hlasy se k sobě neuvěřitelně hodily, a i když si byla Clementine místy poněkud nejistá, Serenity určitě nezklamali.

Vídeňská partička Russkaja byla snad největším překvapením čtvrtečního programu. Svou premiéru ve Vizovicích nevzala na lehkou váhu. Kapela výborně komunikovala s publikem. Pod podiem se vytvořil obrovský most-pit, který se snad nezastavil do konce vystoupení. Největším úspěchem se stala píseň "Psycho Traktor" a cover od Avicii - "Wake Me Up". Rozdováděné publikum se poté uklidnilo na vystoupení power metalových Axxis.

Ve tvorbě Airbourne jsou jasně vidět prvky krajanů AC/DC a dali by se považovat za jejich mladší bratry, ale najdeme tam i něco z ostatních rockových legend jako Judas Priest či Motörhead. Jejich produkce rozdrtila Masters na malé kousíčky, ovšem zvuk byl tak přepálený, že vše, co se dělo na stage, bylo krásně slyšet i z kempu za areálem.

Velkým zklamáním se pro mě stali headlineři Dream Theater. Ti svým projevem působili chladně a odtažitě. A i když se kytarista vše snažil dohnat svým kytarovým umem, vystoupení to nezachránilo. Zpěvák asi ten večer nebyl zrovna ve své formě, protože rozdíl mezi deskou a live verzí byl značně slyšet a tak jsem se raději po několika písních odebrala pryč.
Zástupce "Big Four" - Anthrax byl dalších tahákem večera. Anthrax předvedli klasickou thrash metalovou show, která nenadchla ani neurazila. Čtvrtek pak zakončili Stryper.

11. 7. - PÁTEK

Asi nejočekávanějším dnem celého festivalu byl pátek, kdy už od rána sužovaly areál R. Jelínka dešťové přeháňky a taky to tak na účasti vypadalo. Většina návštěvníků zůstala v teple svého spacáku anebo nasávala v pivních stanech. Já byla i jednou z těch, kteří si nechali ujít vystoupení skupin Embryo, The Snuff a také GloryHammer, při kterých se rozpršelo ještě víc. Vrátila jsem se až na Dogu, kterou jsem na Masters viděla už poněkolikáté.

Odpoledne patřilo však Martě Jandové a její kapele Die Happy. Kapela dohrála v odeznívajícím lijáku svůj set, který byl nabitý rockovými peckami. Marta jako novopečená maminka září štěstím a dává to na sobě hodně znát, protože se svou dcerkou chlubila i na Masters.

Známé rockové a metalové pecky předvedlo složení RockSymphony, kde se objevil frontman kapely Arakain - Honza Toužimský a již zmíněná Marta Jandová. S nimi si na podiu zahrála i Filharmonie Bohuslava Martinů, která se tu ukázala v předchozích letech s američany Manowar či finskou zpěvačkou Tarjou. Mohli jsme tu slyšet hity jako "Highway To Hell" od AC/DC, "Nothing Else Matters" od Metallicy anebo např. "Run To The Hills" od Iron Maiden.

Populární finští Korpiklaani měli údajně natáčet podle slov pořadatele ve Vizovicích dvd, ovšem to na kapele nebylo vůbec vidět. Oproti jejich předchozím divokým vystoupením na Masters toto působilo jako ledová sprcha pro fanoušky. Kapela vypadala unaveně a celkový projev tak působil chladně. Dav se rozproudil až tak v polovině setu, kdy Korpiklaani začali hrát známější písně jako "Joudaan Viinaa" nebo "Vodka".

O poznání živější byla holandská perla Epica, která přijela letos nahradit své loňské zrušené vystoupení, kvůli těhotenství zpěvačky Simone Simons. Epica je stále považována za jedničky ve svém žánru a na jejich novém albu "The Quantum Enigma" je to vidět. Hlas Simone je díky mateřství pestřejší a daleko laskavější než kdy dříve. Že se čekání na show Epicy o rok protáhlo, vůbec nevadilo, protože kapela to fanoušků vrátila stokrát a obdařila je i značnou dávkou pyrotechniky. Skupina byla nabitá neskutečnou energií a fanoušci na Masters se tak vyřádili dosyta.

Když se vytratila z podia Epica, člověk kolem sebe viděl už jen samá trička Sabaton a tak každému bylo jasné, co bude následovat. Švédi nejsou na Masters žádnou novinkou, ba naopak chovají se tu jako doma a obecenstvo jim to dává dostatečně najevo, kdo je pro ně top. Sabaton se dokázali vypracovat z malé kapely hrající v odpoledních hodinách až do jednoho z headlinerů, kteří jsou v současné době v kurzu. Každý si přál, aby si s sebou vzali kulisu tanku, kterou měli na svých koncertech v zahraničí, a dočkali se. Tank tam opravdu byl. Zpěvák Joakim Brodén opět bavil publikum dětskými říkankami, větami v českém jazyce, příhodami z turné a dal si s námi "ještě jedno pivo". Dokonce ukázal davu i svůj cestovní pas, aby tak dokázal, že je opravdu z poloviny Čech. Zkrátka a dobře. Sabaton miluje Česko, Česko miluje Sabaton.

Závěr pátku patřil polské kapele Behemoth. Ta si s sebou přivezla svou temnou show a nové album "The Satanist". Behemoth předvedli nadupané vystoupení, které v pozadí s pyrotechnikou a tmou působilo skvěle.

12. 7. - SOBOTA

Sobota byla v pořadí třetím a také víceméně oddychovým dnem. Areál byl až do večera poloprázdný v porovnání s předchozími dny. Navíc jsme se setkali i s prvními změnami v programu, které se měly projevit večer.

Ráno si zahrály domácí kapely Six Degrees Of Separation, Forest Jump, Salamandra a Sebastien, kteří připravili publikum na zbytek programu. Sebastien jsou už známí tím, že spolupracují s předními metalovými umělci a tentokrát si pozvali speciálního hosta Tonyho Martina, který působil nějaký ten čas v Black Sabbath. Ten do kapely zapadl jako by tam patřil.
Odpoledne patřilo švédskému triu Grand Magus, kteří svůj set naplnili heavy rockovými peckami. Kapela si své příznivce našla, ti ostatní za nimi příliš nezaháleli a obdařili je skvělou atmosférou.

Následující Freedom Call se stali jednou z obětí zvukařské práce. Zvuk vycházející z aparatury byl opět příliš nahlas. Tato power metalová čtveřice z Německa je u nás oblíbenou atrakcí, při kterých se fanoušci pořádně rozhýbají. Bohužel letos to díky zvuku působilo nemastně, neslaně.

Vrcholem večera byla formace Arch Enemy v čele s novou zpěvačkou Alissou White-Gluz, která opustila The Agonist a nahradila svou předchůdkyni Angelu Gossow. A tak byli všichni zvědaví, jak si modrovláska počne. Výsledek? Vedla si naprosto neskutečně! Na podiu působila, jako kdyby s kapelou byla odjakživa. Jen, co otevřela ústa, všem bylo jasné, že je dostatečnou náhradou, ba i možná lepší. Arch Enemy jsou energičtější, dravější a daleko syrovější, než kdy dřív. Alissa si vystoupení užívala na sto procent, komunikovala s fanoušky a házela svými modrými vlasy. A publikum ji za to milovalo.
Vystoupení s písněmi na přání fanoušků předvedli Helloween. Bohužel kapela už asi ničím nepřekvapí, a i když předvedla kvalitní show okořeněnou o pár pecek, působilo to stejně sterilně jako před dvěma lety, kdy se tu kapela zastavila naposled. Navíc zpoždění, se kterým Helloween dorazil a dlouhé proslovy mezi písněmi místy nudily.

Změna v programu se projevila až pozdě večer, kdy přišli na podium Civil War, kteří měli původně vystoupit až v neděli odpoledne. Skupina tvořená především ex-členy Sabaton, nahradila kapelu The Exploited, kteří podruhé na Masters Of Rock zrušili na poslední chvíli účast. Těžko říct, z jakého důvodu. Ovšem byla to dobrá tečka za sobotou.

13. 7. - NEDĚLE

Pro mě se hudebně nejslabším dnem Masters stala zaručeně neděle a zřejmě to nebyl jen můj názor. Vizovické louky se začaly navracet do zeleně, lidé balili stany a vydávali se směrem svůj domov. Poslední den Masters Of Rock 2014 byl doprovázen sluncem.

Dopoledne patřilo opět českým kapelám. Zahráli skupiny jako například Black Widow, Legendy se vrací a Škwor.
Okolo třetí přišli na scénu Kataklysm, kteří vystoupili místo původně plánovaných Civil War. Kapela vytvořila pod podiem celkem slušný kotel a spousta fanoušků si tak na ně vybila energii. Velké zklamaní přišlo na podium potom a to v podobě kapely bubeníka Mika Terrany, prostě nazvaná Terrana. Oproti projektu Sinfonica, který Mike vytvořil už v minulosti, se s touto kapelou vrhl do vod melodického rocku, a i když vystoupení trvalo pouze hodinu, jednoduše nudilo.

Švýcarská skupina Eluveitie vystoupila o hodinu a půl později, ale to jí jen svědčilo. Pod podiem byla nachystaná slušná základna fanoušků, která si přišla právě na ně zapařit. Eluveitie je známá tím, že ve své hudbě kombinuje folkové nástroje, syrový vokál a metal, čímž vzniká něco unikátního. Větší část setu byla tvořena písněmi z alba "Helvetios", ale našli u starší pecky jako "Inis Mona" a dokonce nové skladby ("King" a "The Call Of The Mountains") z chystaného alba "Origins".

Předposlední kapelou byl projekt bývalých členů Helloween, Unisonic. Festival zakončil hard rockový zpěvák Sebastian Bach, známý svým působením ve Skid Row. Ten většinu svého setu právě postavil na skladbách této legendární kapely, ale dostalo se i na kousky z jeho sólového alba. Fanoušci pak opouštěli areál R. Jelínka za tónů skladby "Youth Gone Wild".

Co čekat příští rok na třináctém ročníku? Asi určitě stejně nabitý program jako letos. Každý příznivec tvrdé hudby, který na Masters Of Rock 2014 byl, si odsud určitě odnesl skvělý zážitek ať už tu byl poprvé, či poněkolikáté. Však uvidíme, přátelé, co si pro nás agentura Pragokoncert zase přichystá :-)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Amaranthes Amaranthes | Web | 20. července 2014 v 23:01 | Reagovat

No, já teda nevím, asi jsem chodila kolem jiných security, ale vždycky se koukali no tašek, nebo je aspoň prošacovali. A vrcholem toho všeho byla sobota, kdy měli nutnost dotahovat pásky. Utáhli mi ji bohužel tak, že jsem za chvíli nemohla ani pohnout rukou a začala mi natíkat. Pravda je, že rozdíl mezi vchodem u nádraží a u likérky byl znatelný - v prvně zmiňovaném byli exempláři viz výše. V tom druhém pak ti, co nekoukali ani na pásku a ani do kabelky. Na druhou stranu to bylo příjemné, když tam někdo jen procházel na záchod a nemusel pořád ukazovat kabelku jak idiot. ;-)

Co se týče zvuku, přišli mi připálení jak Freedom Call, tak i třeba Sabaton. A nejen ti. Jsem ráda, že nejsem sama, kdo to zaregistroval. ;-)

Dream Theater mě též zklamal. Jejich hudbu jsem trochu znala, jenže na jejich vystoupení se ukázalo, že to není kapela vhodná na takový typ festivalu. Hudbu hodnotit nemůžu, nejsem fanoušek progresivního metalu, ale ta kapela mě nudila. A co jsem koukala kolem sebe, tak jsem zdaleka nebyla jediná. Ale chápu, že fanouškům to určitě muselo připadat jiné.

Jinak Alissa mi přijde vynikající. Show byla úžasná, její melodický growling sedne ke kapele výborně a Alissa má v sobě neuvěřitelnou energii. Tohle vystoupení se muselo líbit každému, i lidem, kteří na ně šli jen ze zvědavosti. ;)

Korpiklaany jsem slyšela při čekání na autogramiádu Sabaton a neušlo mi, že oproti jiným koncertu zvolili jiný setlist a atmosféra nebyla tak super jako když tu byli posledně.

Na Sebastianovi asi moc lidí být nemohlo. Dost lidí koukalo na finále fotbalu v Radegast stanu i jinde, takže když jsem pak koukala na plochu, tak byl plac poloprázdný. Docela škoda pro něj, když se ho sem pokoušeli dovléct prý pět let. ;)

Nezlobila bych se, kdyby silný pátek rozložili do více dnů a přidali nějaké jiné kapely, ale i tak to byl super ročník. I přes to bahno a nebo naopak prudké slunce. Zajímalo by mě, co si připraví na příští rok. ;-)

Jinak dobrý report. :-)

2 Sharrie Sharrie | Web | 21. července 2014 v 9:04 | Reagovat

[1]: Děkuji za chválu, jsem ráda, že tenhle dlouhý článek někdo přečetl celý :-) Víceméně jsme se shodli ve spoustě věcech a já mám radost, že se našel člověk, který se mnou souhlasí. Četla jsem i jiné reporty, ve kterých lidi většinu hlavních hvězd chválí do nebeských výšin, jak to bylo úžasné, , snad aby si neznepřátelili Pragokoncert, a já se pak nestačím divit. Prostě píšu tak, jak to cítim já a snažím se být objektivní u všech kapel bez rozdílu žánru ;-)

3 Sarah Shaman Sarah Shaman | Web | 22. července 2014 v 22:41 | Reagovat

Zajímavý blog :)

4 Verča SB Verča SB | 24. července 2014 v 12:22 | Reagovat

tak to je fajn že ses na něj dostala a řádně si ho užila :) já si to plánovala taky že se to letos povede ale vlezly mi dotoho jiné povinnosti i pěkné už několik měsíců chodím s jedním klukem a jsem štastná

5 ela-vampire.blog.cz ela-vampire.blog.cz | Web | 24. července 2014 v 15:22 | Reagovat

Momentálně tě proklínám za Arch Enemy, když já si vzpomenu na říjnovej koncert Agonist v Olomouci, tak zase začnu litovat, že jsem se na Master nedostala... aaaaa =DDD

6 Zdebra Zdebra | Web | 26. července 2014 v 23:11 | Reagovat

A mně počasí přálo právě, když pršelo. To slunko se nedalo vydržet, že jsem skoro celou sobotu jen seděla a nic se mi nechtělo, takže jsem si bohužel nechala ujít Freedom Call.
Ti sekuriťáci letos byli nějací "divní". Do tašky mi nej nakoukli a jen zvenku to ohmatali, aby se neřeklo, a pustili mě. Ale to bylo jen první den. Další dny jen nakoukli. A přitom jsem na dně měla kapesní nožík. :-D A samozřejmě s vodou, kterou jsem si koupila v areálu, mě tam nepustili.
Ve VoA je ze Serenity momentálně jen Clementine. Christian už tam není. ;-) Ale kdo se v těch změnách členů má furt vyznat, že? :-D Ale s Clementine se mi VoA líbí víc než s Maxi.
Russkaju jsem si nechala ujít, ale něco jsem slyšela od autogramiád.
Dream Theater mě taky zklamali. Teda ne, že bych očekávala něco velkýho, ale hodně lidí se na ně těšilo, tak jsem byla zvědavá, jakej teda bude koncert. Ale oni mě nikdy nějak moc nechytli.

Já jsem The Snuff stihla ještě bez deště, ale pak jsem se šla najíst, tak jsem si sedla do toho velkýho stanu a sledovala na obrazovce Gloryhammer a líbili se mi. Pak jsem k pódiu šla až někdy ke konci Dogy, než tam začaly lítat ty toaleťáky. :-D To jsem je viděla poprvé (tu Dogu, ne ty toaleťáky), ale už předtím jsem je někdy slyšela z dálky. A přijde mi, že na koncertě to zní víc metalově než v rádiu.
U Korpiklaanů jsem byla ráda, že nejsem v první řadě. Z minula si pamatuju jen tu mačkanici. Ale přišlo mi na obrazovce, že se tak moc nemačkají. Ale pořád to tam byla ruka na ruce.
Epica byla super. Nakonec udělali dobře, že loni nepřijeli (a díky tomu jsme mohli naposledy vidět Xandriu s Manu). Hrozně rychle to uteklo. Už se těším na koncert v Praze.
A na Sabaton jsem se opět dívala z dálky.

Já jsem ráda, že Freedom Call byli nahlas, protože aspoň byli líp slyšet za roh. :-D
A Arch Enemy byli taky super. A uteklo to stejně rychle jak Epica.
Na Civil War jsem se docela těšila, jenže až jsem vlezla do spacáku, tak někdo na louce řekl, že teď budou hrát. A já měla na papíře napsanej původní čas... To mě naštvalo. A ani jsem je neslyšela, protože někde v okolí naší louky v autě hráli Kabáti.

A v neděli mě už začala chytat depka, že už je konec... Už aby byl další ročník. Třináctka zní magicky. :) Jen škoda, že to nevychází na pátek třináctýho.

7 Miss Nothing Miss Nothing | Web | 27. července 2014 v 18:36 | Reagovat

Máš úžasný dess :3 :O
PS: prepáč, že som neobiehala, ale proste som na blog nemala náladu, ale už som sa vrátila :) Ďakujem, že si si ma nechala v affs :)

8 Angelique Angelique | Web | 29. července 2014 v 15:54 | Reagovat

podle popisu to zní fakt skvěle :) je tam dost kapel, které poslouchám... určitě bych se tam chtěla jednou podívat :)

9 /S /S | Web | 29. července 2014 v 16:03 | Reagovat

The Exploited,Sebastian Bach,Sabaton, Anthrax páni t omuselo byť mega :)

10 BeeDee BeeDee | Web | 8. srpna 2014 v 1:30 | Reagovat

Eluveitie závidím :3 to muselo být super =)

11 Darkness ღ Darkness ღ | Web | 16. srpna 2014 v 12:53 | Reagovat

Jééj, nový dess? :) Krása!
(Možná není až tak nový, protože jsem tu dlouho nebyla, ale i tak - máš ode mě like (y) :D )

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama