Metalfest Open Air 2015 - amfiteátr Lochotín, Plzeň (5.-7.6.2015)

12. června 2015 v 7:47 | Sharrie |  Reporty
I letošní již šestý ročník festivalu Metalfest Open Air se po dlouhém jednání s městem Plzeň uskutečnil v nově zrekonstruovaném Lochotínském amfiteátru, kam se na něj přijelo podívat bezmála několik tisíc lidí. Festival lákal na zvučná jména jako Accept, Arch Enemy, Eluveitie, Edguy, Amaranthe, Testament a další. Dusno a spalující slunce fanoušky neodradilo, ba naopak přijeli podpořit své hrdiny s patřičnou dávkou energie.DEN I.

Úplný začátek festivalu měli na starosti kapely Warhawk a Serenity, na které jsem bohužel nestihla dorazit. Jak již bylo zmíněno, od prvního dne spalovalo Lochotínský amfiteátr neúnosné vedro, takže jsme při cestě na festival několikrát zastavovali na malé občerstvení. Naštěstí jsme stihli dorazit na Insomnium, u kterých mě překvapilo početné publikum, které zaplnilo areál i přesto, že se jednalo o celkem brzké vystoupení.

Battle Beast snad netřeba už představovat. Tuhle finskou heavy metalovou partu v čele s charismatickou Noorou už jsme měli možnost poznat na předchozím ročníku Winter Masters Of Rock či jako předskokany krajanů Nightwish a Sabaton. Ostré slunce svítící přímo na podium kapele bralo energii, nicméně ta se tím nenechala odradit a snažila se podat co nejlepší výkon.

Následovaly kapely Grave Digger a Overkill, které jsem kvůli neuvěřitelnému dusnu, byla nucena vynechat a vrátila se až na Moonspell, kteří přitančili okolo osmé večerní. Zpěvák Fernando Ribeiro skvěle spolupracoval s publikem, což se mu vrátilo hlasitým křikem a potleskem. Jednalo se o svižnější vystoupení, což je pro Moonspell ne příliš typické, když vezmu v potaz, co hrají za styl.

Závěr prvního dne patřil Arch Enemy. Švédové jsou na české půdě jako doma, což svědčí četná vystoupení na festivalech v minulosti. Alissa White-Gluz je perfektní náhradou, ne-li lepší za Angelu Gossow. Na podiu řádí, komunikuju s publikem a hází hlavou. Bylo to svižné, dravé a strhující. Arch Enemy jsou stále jedničkou ve svém oboru a laťka je pokaždé výš a výš!

Den II.

Do areálu jsem se vrátila až v odpoledních hodinách, kdy se podium připravovalo pro Civil War. Kapela je složená z bývalých členů Sabaton, se kterými ovšem nemají nic společného, kromě stejného tématu textů. Jejich set se nesl v mírnějším duchu, což na mě působilo tak trochu utahaně. Civil War jsem poprvé viděla loni na Masters Of Rock, kde mě příliš neupoutali. Těžko říct čím to je, asi tím, že mi tahle hudba nic moc neříká, ale fanoušky si jistě na Metalfestu našli, což bylo vidět na početném publiku.

Následovali Tankard. Tahle trashová old-schoolová parta sázela jednu pecku za druhou, komunikovala s publikem a chodila před podium k publiku. V podobném duchu se také vezli Nizozemci Heidevolk, kteří měli živé a energií nabyté vystoupení.

Equilibrium se pro mě stali překvapením Metalfestu. Kapela přiběhla na podium, které v tu dobu spaloval nemilosrdný žár slunce, což jim rozhodně nevadilo a neunavili se až do konce. Zpěvák pobízel dav, házel hlavou a dělal, kde jaké vylomeniny. Bylo to energické, bláznivé a neúnavné. Dav fanoušků šílel, poskakoval, pařil a tvořil pořádný kotel. Zkrátka kvalitní vystoupení s obrovským palcem nahoru.

Zbytek dne jsem kvůli nevolnosti bohužel strávila ve stínu ve stanovém městečku, což mě stálo vystoupení kapel Testament a Edguy. Dle reakcí co jsem slyšela od ostatních fanoušků, se jednalo o skutečný zážitek a obě vystoupení byla přijata kladně. Já bohužel nemohu hodnotit.

Den III.

Počasí se trochu uklidnilo až v neděli, kdy v brzkých ranních hodinách areál zalilo pár kapek a přihnalo se několik mraků, které vydrželi až do večera, ale déšť už naštěstí během zbytku dne nedorazil.

Belgičtí Evil Invaders hráli ten den třetí. Odstartovali pro mne tak nejzajímavější část celého Metalfestu. Kapela běhala po podiu, jak splašená, dav šílel, křičel a pískal. Byla to zkrátka jízda! The Vintage Caravan hrají melancholický blues rock, při kterém se fanoušci uklidnili. Avšak určitě nenudili a za své vystoupení sklidili patřičný úspěch.

Skull Fist a Unleashed vynechávám a vracím se až na Refuge. Když se letos rozpadla heavy metalová legenda Rage, Peavy Wagner se rozhodl obnovit původní sestavu pod názvem Refuge. Oprášili šuplík se starými skladbami z raných začátku Rage a ty právě zazněly na Metalfestu. Na hudebnících bylo vidět, že si vystoupení užívají a jsou plní energie. Hlavně Peavy působil uvolněně a dával do svého výkonu vše. Fanoušek Rage si tak určitě přišel na své.

Amaranthe sklízejí jeden úspěch za druhým na všech frontách a stávají se čím dál více oblíbenějšími. Kapela jede na plné obrátky, je živá a hraje na 200%. U těchto Švédů je jeden jediný problém a to, že jakmile je okusíte tak je buďto nenávidíte anebo absolutně žerete. Nic mezi tím není. Líbivé melodie, hopsavé refrény a ostré kytary propojené s elektronikou jsou pro ně typické, což se jen tak u nikoho neslyší. Hlas Elize, Jaka a tentokrát na turné zaskakujícího Olleho je ukázkou skvělého spojení. Výborně komunikovali s publikem, podávali si s první řadou ruce a dokonce si na podium pozvali dívčinu s nafukovací kytarou a za tohle gesto si vysloužili hlasitý potlesk. Navíc byli perfektně nazvučení, což přidávalo ještě více na efektu. Skvělá práce!

Švýcary Eluveitie také jistě netřeba představovat. Jakmile se objevili na podiu, nasadili laťku vysoko, rozpoutali peklo a tak to pokračovalo až do konce jejich vystoupení. Obrovský kotel, spousta práce pro security a hlavně hlava na hlavě. Po rukou do předních řad putoval jeden fanoušek za druhým. Kapela s sebou dovezla poslední desku "Origins", avšak setlist se skládal prakticky ze starších skladeb jako je "Inis Mona", "Thousandfold", "A Rose For Epona" či "Brictom".

Tečku za festivalem udělala legenda Accept. Skupina nám představila dva nové členy a to bubeníka Christophera Williamse a kytaristu Uwe Lulise. Accept sázeli jeden hit za druhým. Při instrumentálních partech mrazilo v zádech, a co se týče zpěvů, u těch také nelze nic vytknout. Mark Tornillo ostře tlačí na pilu, pobízí fanoušky a je skvělou náhradou za Uda Dirkschneidera. Mohli jsme slyšet skladby jako "Stalingrad", "Princess Of The Dawn", "Metal Heart" a další.
Celkově se letošní ročník velice vydařil. Atmosféra byla i přes neuvěřitelná vedra a fronty na pivo výborná, dorazila spousta cizinců z okolních zemí a obsazení kapel bylo maximálně našlapané. Pokud to shrnu napříč roky, jednalo se snad o nejlepší Metalfest, který jsem zažila. Takže palec nahoru!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Angelique Angelique | Web | 12. června 2015 v 18:03 | Reagovat

další festival který vypadá hodně dobře.. hlavně je tam plno kapel, které bych ráda slyšela, tak možná příště - budu doufat, že laťku tohoto roku pokoří a nebo aspoň bude stejně dobrá :)

2 Zdebra Zdebra | Web | 14. června 2015 v 13:50 | Reagovat

Jak tak čtu, že na Eluveitie byli lidi hlava na hlavě, tak se bojím koncertu ve Zlíně, jestli to tam vydržím. Stačili mi Korpiklaani. :-D
V tom horku se nedivím, že ti bylo blbě.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama